POC at March & April Tournaments

Sorry for the delay! Here is a collective list of all the people of color who broke and/or received speaker awards in March & April:

 

TCNJ II

Congratulations to:

  • Nate Sumimoto (GW) for finaling, taking 9th speaker, and taking 2nd novice speaker!
  • Sahaj Sharda (Georgetown) for quarterfinaling and taking 10th novice speaker!
  • Nena Gallegos (AU) for quarterfinaling!
  • Lucia Yang (Georgetown) for winning novice finals and taking 8th novice speaker!
  • Annie Abruzzo (Swarthmore) for novice finaling!
  • Rohit Dilip (Princeton) for novice semifinaling!

 

Stanford

Congratulations to:

  • Marina Tan (Yale) for finaling!
  • Liya Khan (Chicago) for semifinaling!
  • Jakob Urda (Chicago) for semifinaling!
  • Jeremy Chen (Tufts) for quarterfinaling!
  • Ricky Cambo (Brown) for quarterfinaling and taking 5th speaker!
  • Joonypyo Sohn (Brown) for quarterfinaling!
  • Jaewon Kim (Princeton) for quarterfinaling!
  • Pragya Malik (Princeton) for quarterfinaling!
  • Jay Gibbs (Chicago) for quarterfinaling and winning the novice bracket!
  • Andrew Harrington (Chicago) for quarterfinaling and winning the novice bracket!
  • Bharath Srivatsan (Princeton) for octafinaling!
  • Sinan Ozbay (Princeton) for octafinaling!
  • Henry Zhang (Yale) for octafinaling and taking 6th speaker!
  • James Zhang (Georgetown) for octafinaling!
  • Alex Johnson (Penn) for octafinaling!
  • Deena Mousa (Yale) for octafinaling, taking 8th speaker, and taking 1st novice speaker!
  • Yidi Wu (Brown) for octafinaling!
  • Jim Huang (Yale) for octafinaling!
  • An-Lanh Le (Princeton) for winning novice finals and taking 5th novice speaker!
  • Lena Hu (Princeton) for winning novice finals!
  • Emily Kim (MIT) for novice finaling!
  • Nishanth Selvalingam (UCLA) for novice semifinaling and taking 4th novice speaker!
  • Madelyn Chen (UCLA) for novice semifinaling and taking 8th novice speaker!
  • Violet Sinnarkar (Berkeley) for novice semifinaling and taking 6th novice speaker!
  • Neil Suri (Chicago) for novice quarterfinaling and taking 10th novice speaker!
  • Tanay Patri (Northeastern) for taking 3rd novice speaker!
  • Keshav Arvind (Hamilton) for taking 7th novice speaker!

 

American

Congratulations to:

  • Katy Li (Hopkins) for semifinaling and taking 7th speaker!
  • Michael Koo (Hopkins) for semifinaling and taking 10th speaker!
  • Pallavi Gulati (UNC) for semifinaling!
  • Anika Matin (GW) for quarterfinaling!
  • Chris Baccus (Maryland) for quarterfinaling!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for quarterfinaling and taking 6th speaker!
  • Tony Chung (Georgetown) for novice finaling and taking 10th novice speaker!
  • Sahaj Sharda (Georgetown) for novice finaling and taking 5th novice speaker!
  • Annie Abruzzo (Swarthmore) for taking 2nd novice speaker!
  • Tiffany Yuan (Hopkins) for taking 4th novice speaker!
  • Vijay Ramanujan (Penn) for taking 9th novice speaker!

 

Brown II

Congratulations to:

  • Sophia Caldera (Harvard) for winning the tournament and taking 4th speaker!
  • Adela Lilollari (Yale) for semifinaling and taking 10th speaker!
  • Jim Huang (Yale) for quarterfinaling and taking 6th speaker!
  • Danielle Mitalipov (Stanford) for octafinaling, winning the novice bracket, and taking 4th novice speaker!
  • Aamnah Khalid (Stanford) for octafinaling and winning the novice bracket!
  • Mars He (Harvard) for taking 7th speaker!
  • Emily Hu (Stanford) for novice semifinaling and taking 6th novice speaker!
  • Deena Mousa (Yale) for taking 2nd novice speaker!
  • Segan Helle (Harvard) for taking 8th novice speaker!
  • Shruti Baxi (Yale) for taking 9th novice speaker!

 

Binghamton

Congratulations to:

  • Monica Chin (Brown) for winning the tournament and taking 1st speaker!
  • Anika Matin (GW) for winning the tournament and taking 2nd speaker!
  • Tanay Patri (Northeastern) for finaling, taking 3rd speaker, and taking 1st novice speaker!
  • Jae Ahn (Chicago) for semifinaling and taking 7th speaker!
  • Angela Kang (NYU) for semifinaling!
  • Patricia Ong (CUNY) for taking 9th speaker!
  • Isabela Kernin (NYU) for taking 3rd novice speaker!

 

Georgetown

Congratulations to:

  • Alex Johnson (Penn) for winning the tournament!
  • Alison Chan (Pitt) for quarterfinaling and taking 4th novice speaker!
  • Jerusalem Demsas (W&M) for quarterfinaling and taking 3rd speaker!
  • Sraavya Poonuganti (W&M) for quarterfinaling!
  • Jaewon Kim (Princeton) for taking 9th speaker!
  • Nate Sumimoto (GW) for winning novice finals and taking 6th novice speaker!
  • Lydia Kim (GW) for winning novice finals!
  • Tiffany Yuan (GW) for novice finaling and taking 2nd novice speaker!
  • Javaria Abbasi (UVA) for novice semifinaling and taking 8th novice speaker!
  • Adi Ram (Chicago) for novice semifinaling and taking 10th novice speaker!
  • Neil Suri (Chicago) for novice semifinaling!
  • Annie Abruzzo (Swarthmore) for taking 7th novice speaker!

 

Wellesley

Congratulations to:

  • Mars He (Harvard) for winning the tournament and taking 1st speaker!
  • Nick O’Connor (Harvard) for winning the tournament and taking 8th speaker!
  • Malik Jarvis (Brown) for finaling and taking 6th speaker!
  • Tejal Patwardhan (Harvard) for finaling and taking 2nd novice speaker!
  • Tanay Padhi (Brown) for semifinaling and taking 3rd speaker!
  • Joonpyo Sohn (Brown) for semifinaling and taking 4th speaker!
  • Jasper Primack (BU) for quarterfinaling and taking 2nd speaker!
  • Yidi Wu (Brown) for quarterfinaling and taking 5th speaker!
  • Arvind Veluvali (Brown) for novice semifinaling!
  • Taja Hirata-Epstein (Brown) for novice semifinaling and taking 3rd novice speaker!
  • Aseem Kumar (Brandeis) for taking 5th novice team!
  • Robin Xu (Cambridge) for taking 9th novice speaker!

 

Providence College

Congratulations to:

  • Marina Tan (Yale) for winning the tournament and taking 3rd speaker!
  • Tanay Padhi (Brown) for finaling!
  • Joonpyo Sohn (Brown) for finaling!
  • Ricky Cambo (Brown) for semifinaling and taking 1st speaker!
  • Elaine He (Brown) for semifinaling!
  • Jim Huang (Yale) for semifinaling and taking 7th speaker!
  • Adela Lilollari (Yale) for quarterfinaling and taking 8th speaker!
  • Monica Chin (Brown) for quarterfinaling and taking 9th speaker!
  • Nicholas Quah (Brown) for quarterfinaling!
  • Tanay Patri (Northeastern) for winning novice finals!
  • Aseem Kumar (Brandeis) for novice semifinaling and taking 7th novice speaker!
  • Anagha Lokhande (Brown) for novice semifinaling and taking 9th novice speaker!
  • Isis Davis-Marks (Yale) for taking 2nd novice speaker!

 

Temple

Congratulations to:

  • Harry Zhang (Hopkins) for semifinaling and taking 7th speaker!
  • Annie Abruzzo (Swarthmore) for semifinaling and taking 3rd novice speaker!
  • Alex Johnson (Penn) for taking 4th speaker!
  • Bharath Srivatsan (Princeton) for taking 6th speaker!
  • Adi Ram (Chicago) for winning novice finals!
  • Andrew Harrington (Chicago) for novice finaling and taking 8th novice speaker!
  • Vijay Ramanujan (Penn) for novice finaling and taking 9th novice speaker!
  • Stephanie Wu (Penn) for taking 6th novice speaker!

 

University of Virginia

Congratulations to:

  • Nate Sumimoto (GW) for semifinaling and taking 1st novice speaker!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for quarterfinaling and taking 8th speaker!
  • Pallavi Gulati (UNC) for quarterfinaling!
  • Lucia Yang (Georgetown) for winning novice finals and taking 7th novice speaker!
  • Sahaj Sharda (Georgetown) for novice finaling and taking 4th novice speaker!
  • Lydia Kim (GW) for novice semifinaling and taking 5th novice speaker!
  • Navodhya Samarakoon (GW) for novice semifinaling and taking 6th novice speaker!
  • Erica Jung (GW) for novice semifinaling!

 

Princeton

Congratulations to:

  • David Slater (Stanford) for winning the tournament and taking 3rd speaker!
  • Nate Sumimoto (GW) for semifinaling and taking 2nd novice speaker!
  • Jim Huang (Yale) for semifinaling!
  • Taronish Irani (Columbia) for quarterfinaling and taking 4th speaker!
  • Mars He (Harvard) for quarterfinaling!
  • Jerusalem Demsas (W&M) for quarterfinaling!
  • Katy Li (Hopkins) for octafinaling!
  • Tan Kuan Hian (Hopkins) for octafinaling!
  • Yidi Wu (Brown) for octafinaling!
  • Alex Johnson (Penn) for octafinaling!
  • Dhruva Bhat (Harvard) for octafinaling and taking 6th speaker!
  • Joy Jing (Harvard) for octafinaling!
  • Michael Mao (Yale) for octafinaling!
  • Adela Lilollari (Yale) for octafinaling!
  • Shruti Baxi (Yale) for winning novice finals!
  • Emily Hu (Stanford) for novice finaling and taking 9th novice speaker!
  • Vedant Bhal (Harvard) for novice semifinaling and taking 6th novice speaker!

 

Dartmouth

Congratulations to:

  • Jim Huang (Yale) for winning the tournament and taking 1st speaker!
  • Joy Jing (Harvard) for finaling!
  • Mars He (Harvard) for semifinaling and taking 2nd speaker!
  • Tejal Patwardhan (Harvard) for semifinaling and taking 3rd novice speaker!
  • Elaine He (Brown) for semifinaling and taking 4th speaker!
  • Monica Chin (Brown) for quarterfinaling and taking 6th speaker!
  • Tanay Patri (Northeastern) for quarterfinaling and taking 2nd novice speaker!
  • Jasper Primack (BU) for quarterfinaling and taking 7th speaker!
  • Michelle Ng (Brown) for quarterfinaling and taking 10th speaker!
  • Taja Hirata-Epstein (Brown) for winning novice finals!
  • Aseem Kumar (Brandeis) for novice finaling!
  • Vedant Bahl (Harvard) for novice semifinaling!

 

Swarthmore

Congratulations to:

  • Marina Tan (Yale) for semifinaling and taking 5th speaker!
  • Nate Sumimoto (GW) for quarterfinaling, winning the novice bracket, and taking 1st novice speaker!
  • Jerusalem Demsas (W&M) for quarterfinaling and taking 1st speaker!
  • Katy Li (Hopkins) for quarterfinaling!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for quarterfinaling and taking 7th speaker!
  • Lydia Kim (GW) for quarterfinaling!
  • Pragya Malik (Princeton) for octafinaling and taking 10th speaker!
  • Jaewon Kim (Princeton) for octafinaling!
  • Deena Mousa (Yale) for novice semifinaling and taking 3rd novice speaker!
  • Isis Davis-Marks (Yale) for novice semifinaling and taking 6th novice speaker!
  • An-Lanh Le (Princeton) for novice semifinaling and taking 8th novice speaker!

 

Berkeley

Congratulations to:

  • Danielle Mitalipov (Stanford) for winning the tournament, taking 4th speaker, and taking 1st novice speaker!
  • Kenny Loke (Chicago) for semifinaling and taking 6th speaker!
  • Elana Leone (Stanford) for quarterfinaling and taking 10th speaker!
  • Emily Hu (Stanford) for quarterfinaling and taking 4th novice speaker!
  • Madelyn Chen (UCLA) for quarterfinaling, winning the novice bracket, and taking 6th novice speaker!
  • Andrew Harrington (Chicago) for quarterfinaling, placing 2nd in the novice bracket, and taking 8th novice speaker!
  • Jay Gibbs (Chicago) for quarterfinaling and placing 2nd in the novice bracket!

 

University of Albany

Congratulations to:

  • Jeremy Chen (Tufts) for finaling and taking 9th speaker!
  • Joy Jing (Harvard) for semifinaling and taking 7th speaker!
  • Nick O’Connor (Harvard) for semifinaling!
  • Ricky Cambo (Brown) for quarterfinaling and taking 2nd speaker!
  • Joonpyo Sohn (Brown) for quarterfinaling and taking 5th speaker!
  • Sissi Li Zhou (Northeastern) for quarterfinaling!
  • Angelina Li (Wellesley) for quarterfinaling and taking 4th speaker!
  • Monica Chin (Brown) for taking 10th speaker!
  • Alejandro Bracamontes (Brandeis) for winning novice finals and taking 2nd novice speaker!
  • Tanay Patri (Northeastern) for taking 5th novice speaker!
  • Anagha Lokhande (Brown) for taking 6th novice speaker!
  • Keshav Arvind (Hamilton) for taking 8th novice speaker!
  • Taja Hirata-Epstein (Brown) for taking 10th novice speaker!

 

William & Mary II

Congratulations to:

  • Harry Zhang (Hopkins) for semifinaling and taking 2nd speaker!
  • David Wang (Unaffiliated) for quarterfinaling!
  • Lydia Kim (GW) for quarterfinaling!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for quarterfinaling!
  • Lucia Yang (Georgetown) for winning novice finals and taking 5th novice speaker!
  • Maia Rosewelsh (UVA) for novice finaling and taking 9th novice speaker!
  • John Han (UVA) for novice semifinaling!
  • Tiffany Yuan (Hopkins) for taking 4th novice speaker!
  • Sahaj Sharda (Georgetown) for taking 7th novice speaker!

 

Rutgers Nationals

Congratulations to:

  • Jim Huang (Yale) for finaling and taking 5th speaker!
  • Jerusalem Demsas (W&M) for semifinaling and taking 2nd speaker!
  • Marina Tan (Yale) for semifinaling!
  • David Slater (Stanford) for quarterfinaling!
  • Yidi Wu (Brown) for quarterfinaling and taking 3rd speaker!
  • Nate Sumimoto (GW) for quarterfinaling and taking 5th novice speaker!
  • Bharath Srivatsan (Princeton) for octafinaling!
  • Pragya Malik (Princeton) for octafinaling and taking 4th speaker!
  • Jaewon Kim (Princeton) for octafinaling and taking 13th speaker!
  • Henry Zhang (Yale) for octafinaling!
  • Adela Lilollari (Yale) for octafinaling!
  • Alex Johnson (Penn) for taking 16th speaker!
  • Malik Jarvis (Brown) for taking 17th speaker!
  • Harry Zhang (Hopkins) for taking 19th speaker!
  • Vedant Bahl (Harvard) for winning the novice bracket!
  • Tejal Patwardhan (Harvard) for taking 2nd novice team and 7th novice speaker!
  • Deena Mousa (Yale) for taking 3rd novice team and 4th novice speaker!
  • An-Lanh Le (Princeton) for taking 5th novice team and 6th novice speaker!
  • Final congratulations to Harry Zhang, Tan Kuan Hian, Catherine Zheng, Joy Jing, Nick O’Connor, Mars He, Jasper Primack, Vedant Bahl, Anika Matin, and Nena Gallegos for being non-breaking 4-2s!

 

Thanks to everyone for a great year! As always, please let us know if someone is falsely included in or excluded from this list.

Related