POC at January & February Tournaments

January 

Carnegie Mellon

Congratulations to:

  • Nate Sumimoto (GW) for taking 5th speaker!
  • Nikhil Kishore (Georgetown) for semifinaling and taking 4th speaker!
  • James Zhang (Georgetown) for taking 2nd speaker!
  • Cindy Wang (Georgetown) for novice finaling taking 7th novice speaker!
  • Kathik Tadepalli (Penn) for taking 6th novice speaker!
  • Will Duanmu (Georgetown) for taking 5th novice speaker!
  • Stephanie Purwanto (GW) for novice finaling and taking 3rd novice speaker!
  • Rachel Yu (UMD) for taking winning novice finals 2nd novice speaker!
  • Yixuan Liu (UVA) for winning novice finals taking 1st novice speaker!

Northeastern

Congratulations to:

  • Deena Mousa (Yale) for quarterfinaling and taking 10th varsity speaker!
  • Jasper Primack (Boston) for quarterfinaling and taking 8th varsity speaker!
  • Marina Tan (Yale) for semifinaling and taking 4th varsity speaker!
  • Ajay Chopra (UChicago) for taking 10th novice speaker!
  •  Jaewan Park (UChicago) for novice semifinaling and taking 7th novice speaker!
  • Anish Welde (Penn) for novice finaling and taking 5th novice speaker!
  • Shreyas Kumar (Princeton) for novice finaling and taking 3rd novice speaker!
  • Jonathan Aiyutharai (Brandeis) for novice semifinaling!

Bates

Congratulations to:

  • Ravi Simon (Brandeis) for taking 7th varsity speaker!
  • Charming Dube (Tufts) for semifinaling and taking 6th varsity speaker!
  • Andy Lee (Stanford) for winning the tournament, taking 2nd novice speaker, and 5th varsity speaker!
  • Danni Luo (Boston) for semifinaling, taking 1st novice speaker, and 4th varsity speaker!
  • Jasper Primack (Boston) for taking 2nd varsity speaker!
  • Roy Lee (Brandeis) for winning novie finals and taking 6th novice speaker!
  • Arman Entezar (Brandeis) for taking 4th novice speaker!
  • Jeongho Yeom (Brandeis) for novice finaling taking 3rd novice speaker!

Georgetown

Congratulations to:

  • David Wang (GW) for finaling and taking 9th speaker!
  • Alex Johnson (Penn) for semifinaling the tournament and taking 8th speaker!
  • Katy Li (Hopkins) for taking 7th speaker!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for finaling and taking 6th speaker!
  • Michael Koo (Hopkins) for quarterfinaling!
  • Javaria Abbasi (UVA) for quarterfinaling!
  • Nena Gallegos (American) for quarterfinaling!
  • Jack Glaser (Brown) for winning the tournament!
  • Karthik Tadepalli (Penn) for winning novice finals and taking 10th novice speaker!
  • Teresa Ng (Hopkins) for taking 9th novice speaker!
  • Nathan Master (AU) for novice semifinaling and taking 6th novice speaker!
  • Anish Welde (Penn) for taking 3rd novice spekaer!
  • Yixuan Liu (UVA) for quarterfinaling and taking 1st novice speaker!
  • Elmira Adili (W&M) for novice semifinaling!

Washington University in St. Louis

Congratulations to:

  • Akshay Srinivasan (Swat) for winning novice finals, taking 3rd novice speaker, and 9th varsity speaker!
  • Andrew Kao (UChicago) for semifinaling and taking 6th varsity speaker!
  • Ava Sharifi (UChicago) for novice semifinaling, taking 1st novice speaker, and 5th varsity speaker!
  • Sagar Tikoo (UChicago) for taking 4th varsity speaker!
  • Aya Somai (UChicago) for novice semifinaling and taking 8th novice speaker!
  • Gregory Wong (UChicago) for taking 6th novice speaker!
  • Jaewan Park (UChicago) for novice semifinaling!

NorthAms

Congratulations to:

  • Sophia Caldera (Harvard) for finaling and taking 10th varsity speaker!
  • Michael Mao (Yale) for quarterfinaling and taking 5th varsity speaker!
  • David Slater (Stanford) for winning the tournament and taking 5th varsity speaker!
  • Sinan Ozbay (Princeton) for semifinaling and taking 3rd varsity speaker!
  • Kenny Loke (UChicago) for octafinaling!
  • Andrew Chizewer (Stanford) for octafinaling!
  • Emily Hu (Stanford) for octafinaling!
  • Jameel Manji (Ottowa) for octafinaling!
  • Jaewon Kim (Princeton) for octafinaling!
  • Pragya Malik (Princeton) for octafinaling!
  • David Wang (GW) for octafinaling!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for octafinaling!
  • Connor Ahluwalia for quarterfinaling!
  • Michael Wang (Columbia) for novice semifinaling and taking 6th novice speaker!
  • Jasmine Sun (Stanford) for taking 5th novice speaker!
  • Karthik Tadepalli (Penn) for taking 2nd novice speaker!
  • Aditya Dhar (Harvard) for taking 1st novice speaker!
  • Varun Venkatesh (Columbia) for novice semifinaling!
  • Selina Li (Western) for novice semifinaling!

NYU

Congratulations to:

  • Nena Gallegos (American) for quarterfinaling and taking 6th varsity speaker!
  • Alex Johnson (Penn) for finaling and taking 5th varsity speaker!
  • Jack Glaser (Brown) for quarterfinaling and taking 4th varsity speaker!
  • Malik Jarvis (Brown) for winning the tournament and taking 2nd varsity speaker!
  • Vijay Ramanujan (Penn) for finaling!
  • Anagha Lokhande (Brown) for quarterfinaling!
  • Adi Ram (UChicago) for quarterfinaling!
  • Jay Gibbs (UChicago) for quarterfinaling!
  • Javaria Abbasi (UVA) for partial-octafinaling!
  • Karthik Ramesh (Princeton) for taking 10th novice speaker!
  • Cindy Wang (Georgetown) for taking 9th novice speaker!
  • Anish Welde (Penn) for winning novice finals and taking 8th novice speaker!
  • Will Duanmu (Georgetown) for quarterfinaling and taking 7th novice speaker!
  • Nathan Master (American) for semifinaling and taking 5th novice speaker!
  • Lorenzo Pinasco (Yale) for partial-octafinaling and taking 3rd novice speaker!
  • Yixuan Liu (UVA) for quarterfinaling and taking 2nd novice speaker!
  • Ko Lyn Cheang (Yale) for partial-octafinaling and taking 1st novice speaker!
  • Rajul Bothra (Rutgers) for novice semifinaling!
  • Mary Chao (Penn) for novice semifinaling!
  • Gabriel Koo (Penn) for winning novice finals!

February

Rutgers

Congratulations to:

  • Mars He (Harvard) for winning the tournament!
  • Sophia Caldera (Harvard) for winning the tournament and taking 9th speaker!
  • Adela Lilollari (Yale) for finaling!
  • David Wang (GW) for semifinaling and taking 8th speaker!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for semifinaling and taking 6th speaker!
  • Ravi Simon (Brandeis) for quarterfinaling!
  • Marina Tan (Yale) for octafinaling and taking 5th speaker!
  • Alex Johnson (Penn) for octafinaling and taking 4th speaker!
  • Anish Welde (Penn) for octafinaling and taking 1st novice speaker!
  • Malik Jarvis (Brown) for octafinaling and taking 3rd speaker!
  • Jaewon Kim (Princeton) for octafinaling!
  • Pragya Malik (Princeton) for octafinaling!
  • Nate Sumimoto (GW) for octafinaling!
  • Lydia Kim (GW) for octafinaling!
  • Gaurav Gawankar (GW) for novice finaling and taking 10th novice speaker!
  • Shreeya Singh (Yale) for winning novice finals and taking 6th novice speaker!
  • Sophie Li (Princeton) for novice quarterfinaling and taking 3rd novice speaker!
  • Aditya Dhar (Harvard) for novice finaling and taking 2nd novice speaker!

Binghamton 

Congratulations to:

  • Jaedon Abbott (NYU) for partial semifinaling, taking 1st novice speaker, and 5th varsity speaker!
  • Anika Matin (NYU) for partial semifinaling and taking 3rd varsity speaker!
  • Alejandro Bracamontes (Brandeis) for finaling and taking 2nd varsity speaker!
  • Preston Wang (NYU) for taking 5th novice speaker!
  • Haseeb Waseem (NYU) for taking 4th novice speaker!
  • Sebastian Lopez (NYU) for taking 3rd novice speaker!
  • Rahul Rai (NYU) for taking 2nd novice speaker!

Tufts 2

Congratulations to:

  • Mars He (Harvard) for quarterfinaling and taking 4th varsity speaker!
  • Sophia Caldera (Harvard) for quarterfinaling and taking 2nd varsity speaker!
  • Malik Jarvis (Brown) for semifinaling and taking 1st varsity speaker!
  • Samantha Lai (Wellesley) for taking 9th novice speaker!
  • Jack Glaser (Brown) for partial octafinaling!
  • Ravi Simon (Brandeis) for quarterfinaling!
  • David Edimo (Yale) for finaling!
  • Humza Jilani (Harvard) for winning novice finals and taking 8th novice speaker!
  • Egshiglen Chuluunhuu (Harvard) for novice finaling and taking 7th novice speaker!
  • Rajul Bothra (Rutgers) for quarterfinaling and taking 6th novice speaker!
  • Anagha Lokhande (Brown) for semifinaling!
  • Monica Ochoa (Wellesley) for novice semifinaling and  taking 5th novice speaker!
  • Amy Pu (Brown) for partial octafinaling and taking 4th novice speaker!
  • Romina Lilollari (Harvard) for semifinaling and taking 3rd novice speaker!
  • Ko Lyn Cheang (Yale) for novice semifinaling!
  • Shreeya Singh (Yale) for novice semifinaling!
  • Kizzy Dhaliwal (Wellesley) for novice semifinaling!
  • Jack Yan (Harvard) for novice finaling!
  • Priya Kukreja (Harvard) for winning novice finals!

William and Mary 2

Congratulations to:

  • Lydia Kim (GW) for taking 10th varsity speaker!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for finaling and taking 3rd varsity speaker!
  • Javaria Abbasi (UVA) for winning the tournament and taking 2nd varsity speaker!
  • David Wang (GW) for finaling and taking 1st varsity speaker!
  • Yehna Bendul (GW) for winning novice finals and taking 8th novice speaker!
  • Yixuan Liu (UVA) for novice finaling and taking 4th novice speaker!
  • Stephanie Purwanto (GW) for winning novice finals and taking 3rd novice speaker!
  • Cindy Wang (Georgetown) for taking 2nd novice speaker!
  • Will Duanmu (Georgetown) for taking 1st novice speaker!

Dartmouth 

Congratulations to:

  • Charming Dube (Tufts) for semifinaling and taking 7th varsity speaker!
  • Jack Glaser (Brown) for taking 3rd varsity speaker!
  • Marina Tan (Yale) for winning the tournament and taking 2nd varsity speaker!
  • Jasper Primack (Boston) for finaling and taking 1st varsity speaker!
  • Anaghka Lokhande (Brown) for partial quarterfinaling!
  • Arun Sharma (Yale) for semifinaling!
  • Mathew Lee (Tufts) for semifinaling!
  • Christina Ge (Brown) for winning novice finals and taking 8th novice speaker!
  • Maxime Iryumugaba (Brown) for novice semifinaling and taking 8th novice speaker!
  • Jessica Dai (Brown) for winning novice finals and taking 6th novice speaker!
  • Maya Hossain (Amherst) for novice semifinaling and taking 5th novice speaker!
  • Zan Rozen (Amherst) for novice semifinaling and taking 4th novice speaker!
  • Lorenzo Pinasco (Yale) for partial quarterfinaling and taking 3rd novice speaker!
  • Ko Lyn Cheang (Yale) for taking 1st novice speaker!

George Washington II 

Congratulations to:

  • Katy Li (Hopkins) for quarterfinaling and taking 10th varsity speaker!
  • Alex Johnson (Penn) for quarterfinaling and taking 5th varsity speaker!
  • Nena Gallegos (American) for quarterfinaling and taking 2nd varsity speaker!
  • Javaria Abbasi (UVA) for semifinaling!
  • Alexander Chang (Hopkins) for semifinaling!
  • Ravi Simon (Brandeis) for winning the tournament!
  • Dhruv Singh (Columbia) for winning novice finals and taking 9th novice speaker!
  • Aba Tieku (W&M) for taking 8th novice speaker!
  • Grace Yu (CMU) for novice semifinaling and taking 5th novice speaker!
  • Rhea Jain (CMU) for novice semifinaling and taking 4th novice speaker!
  • Will Duanmu (Georgetown) for taking 2nd novice speaker!

University of Chicago 

Congratulations to:

  • Elicia Bates (Fordham) for taking 10th varsity speaker!
  • Alejandro Bracamontes (Brandeis) for semifinaling and taking 6th varsity speaker!
  • Ansul Gupta (Stanford) for finaling, taking 3rd novice speaker, and 5th varsity speaker!
  • Arjun Ramani (Stanford) for winning the tournament, taking 1st novice speaker, and 3rd varsity speaker!
  • Jeongho Yeom (Brandeis) for taking 9th novice speaker!
  • Andy Lee (Stanford) for semifinaling and taking 4th novice speaker!

CUNY ProAms 

Congratulations to:

  • Gaurav Gawankar (GW) for winning the tournament, taking 1st novice speaker, and 7th varsity speaker!
  • Nikhil Kishore (Georgetown) for semifinaling and taking 6th varsity speaker!
  • David Wang (GW) for quarterfinaling and taking 5th varsity speaker!
  • Alex Johnson (Penn) for taking 3rd varsity speaker!
  • Nik Venkatasubramanian (GW) for winning the tournament and taking 2nd varsity speaker!
  • Nate Sumimoto (GW) for quarterfinaling!
  • Stephanie Purwanto (GW) for quarterfinaling!
  • Kristen Buckholt (GW) for quarterfinaling!
  • Jaedon Abbot (NYU) for taking 10th novice speaker!
  • Jessica Han (Rutgers) for taking 9th novice speaker!
  • Rahul Rai (NYU) for taking 7th novice speaker!
  • Nathan Master (American) for semifinaling and taking 6th novice speaker!
  • Yixuan Liu (UVA) for quarterfinaling and taking 5th novice speaker!
  • Rajul Bothra (Rutgers) for finaling and taking 4th novice speaker!
  • Cindy Wang (Georgetown) for semifinaling and taking 2nd novice speaker!

Yale ProAms 

Congratulations to:

  • Mars He (Harvard) for octafinaling and taking 9th varsity speaker!
  • Sophia Caldera (Harvard) for taking 7th varsity speaker!
  • Jack Glaser (Brown) for taking 6th varsity speaker!
  • Sinan Ozbay (Princeton) for octafinaling and taking 5th varsity speaker!
  • Malik Jarvis (Brown) for quarterfinaling and taking 2th varsity speaker!
  • Karthik Ramesh (Princeton) for octafinaling and taking 9th novice speaker!
  • Anish Welde (Penn) for finaling and taking 2nd novice speaker!
  • Anna Yang (Princeton) for semifinaling taking 1st novice speaker!
  • Tejal Patwardhan (Harvard) for octafinaling!
  • Jaewon Kim (Princeton) for octafinaling!
  • Amna Amin (Princeton) for octafinaling!
  • Maxime Iryumgaba (Brown) for octafinaling!
  • Vedant Bahl (Harvard) for octafinaling!
  • Sasa Diamini (Harvard) for octafinaling!
  • Fay Asimakopoulos (Harvard) for quarterfinaling!
  • Herkus Gudavicius (Harvard) for quarterfinaling!
  • Christina Ge (Brown) for quarterfinaling!
  • Jack Glaser (Brown) for quarterfinaling!
  • Jessica Dai (Brown) for quarterfinaling!
  • Pragya Malik (Princeton) for semifinaling!
  • Shreyas Kumar (Princeton) for semifinaling!
  • Vijay Ramanujan (Penn) for finaling!

As always, please let us know if someone is falsely included in or excluded from this list.

Continue Reading